fbpx

Co to jest DRUK UV?

| 23.07.2020

Co to jest DRUK UV?

Osoby nie związane z branżą drukarską czasami zastanawiają się nad pojęciem „DRUK UV”. Co to takiego?

Najprościej mówiąc, to technika druku cyfrowego, przypominająca zasadą działania pracę zwykłej drukarki biurowej lub domowej. Porównując do drukarki atramentowej, tusz do druku UV, to specyficzny rodzaj ciekłych polimerów.

Lampy LED, zainstalowane tuż przy głowicach drukujących, emitują światło ultrafioletowe – w skrócie UV. I stąd mamy nazwę technologii DRUK UV. Promieniowanie UV inicjuje proces polimeryzacji nadrukowanego tuszu i w ten sposób ciekły polimer ulega utwardzeniu pozostając na powierzchni materiału w postaci cienkiej warstwa kolorowego i trwałego plastiku. I tajemnica wyjaśniona.

Do czego służy druk UV?

Jedną z największych zalet druku UV jest możliwość wykorzystania go na dowolnych materiałach: twardych i elastycznych, gładkich i o nietypowej fakturze, bezbarwnych i lustrzanych. Dla przykładu na: płytach pleksi, MDF wiórowych, drewnie, szkle, metalu, płótnie, folii czy skórze ekologicznej. Technologia UV powoduje, że wydruk jest odporny na działanie czynników atmosferycznych – promienie słoneczne, deszcz, mróz a także w dużym stopniu na zarysowania i ścieranie.

Druk UV wykorzystujemy do wykonania reklam, dekoracji, systemów oznakowania do użytku wewnątrz budynku jaki i na zewnątrz. Nasze produkty stosowane są w centrach handlowych, urzędach, biurach, hotelach, halach produkcyjnych i stoiskach targowych.

CMYK

Drukarnia Perfectcolor Koszalin – CMYK

Zalety druku UV:

  • idealne odwzorowanie głębi barw i kolorów – fotograficzna jakość,
  • możliwość druku do krawędzi materiału,
  • opłacalność druku niskich i wysokich nakładów,
  • możliwość stosowania na płaskich lub nieregularnych przedmiotach,
  • druk mało i wielkoformatowy,
  • wydruk nie wymaga lakierowania lub laminowania.

Użycie białego tuszu

To dodatkowy atut druku UV. Zazwyczaj jakikolwiek druk kojarzy się z białym podłożem. W przypadku techniki UV i zastosowaniu białego tuszu podłoże może mieć dowolny kolor i przeźroczystość.

Podsumowując, branża reklamowa i designerska preferuje i rekomenduje technologię UV. Druk tą metodą pozwala poluzować wodze fantazji i w efekcie zaoferować klientom nowe formy trwałej reklamy. Różnorodność materiałów, jakie można zastosować, jest ogromna. Od momentu pojawienia się tej technologii, czas wykonania reklam znacznie się skrócił a drukarnie zaczęły przyjmować zlecenia na druk już od jednego egzemplarza.